Villkor och regler för att använda forumet.

Kickoff-tävling: skriv bra inlägg och vinn 10 000 kronor!


  Ämnesverktyg
  #1 (permalink)  
Gammal 2008-09-21, 09:26
Medlem
 
Reg.datum: Sep 2008
Inlägg: 31
Rykte: 15 | Kraft: 4
mangagirl is on a distinguished road
Standard Att gå i föräldrars fotspår när man väljer yrke

Att gå i sina föräldrars fotspår när man väljer yrke verkar vara vanligare än man tror. Frågan är om det är karriärmässigt smart att välja samma yrkesbana som sina föräldrar eller om det långsiktigt är bättre att gå sin egen väg? Vad tycker ni, kanske tenderar det att bli lite mycket jobbsnack på släktmiddagarna om flera i samma familj representerar samma yrkeskategori?
Svara med citat
  #2 (permalink)  
Gammal 2008-09-26, 03:07
Medlem
 
Reg.datum: Sep 2008
Ort: Bollnäs, Sweden
Inlägg: 6
Rykte: 11 | Kraft: 4
hanna_su is on a distinguished road
Standard

Jag vill inte gå i mina föräldrars fotspår, jag säger inte att dem har 'tråkiga' yrken men jag vill göra nånting heeeelt annat.
Visst att det kan vara skönt för dem som har glidit på bananskal hela livet och tar över firman efter föräldrarna och har sin framtid spikad, men jag skulle inte vilja ha det så, och jag har det inte så heller.. utan jag får springa på roliga arbetsförnedringen dagarna i ända och söka jobb, och jag hoppas fn att jag får nått snart, annars hoppar jag i sjön he he!!!

Tack för mig
Svara med citat
Svara



Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:01.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.1.0

Ägd av: Svensk Internetrekrytering AB