Växjö, Distriktsläkare
Distriktsläkare till vårdcentralen Lammhult
Landstinget Kronoberg är det lilla landstinget med de stora möjligheterna. Vi erbjuder hälso- och sjukvård med hög kvalitet och god tillgänglighet. Tillsammans bidrar vi till att nå visionen om ett gott liv i ett livskraftigt län.
Landstinget Kronoberg är det lilla landstinget med de stora möjligheterna. Vi erbjuder hälso- och sjukvård med hög kvalitet och god tillgänglighet. Tillsammans bidrar vi till att nå visionen om ett gott liv i ett livskraftigt län.
Arbetsuppgifter
Vill du arbeta somm distriktsläkare på en liten och familjär och välfungerande vårdcentral mitt i Smålands möbelrike? Då är du välkommen till oss på vårdcentralen i Lammhult.
Vårdcentralen ligger mycket vackert vid sjön Lammen, fyra mil från Växjö, nära gränsen mot Jönköpingslän. Vi har ungefär 2500 listade patienter. Vi värnar om kvalitet, kontinuitet, ett gott bemötande och god tillgänglighet. Vi vill möta varandra och våra patienter med respekt och omtanke. Vår verksamhet präglas av teamkänsla, arbetsglädje och entusiasm.
Kvalifikationer
Du som söker skall vara specialist i allmänmedicin
Erfarenhet krävs
Anställningsform
Anställningsform: Tillsvidareanställning
Omfattning: Heltid
Löneform: Månadslön
Arbetstid: Dagtid
Tillträde: Tillträde enligt överenskommelse
Antal platser: 1
Upplysningar
Eva Nilsson , Verksamhetschef Lammhult
Telefon: ******
Epost: eva.m.nilsson@ ltkronoberg.se
Kristina Olsson K , HR-konsult
Telefon: ******
Ansökan
Välkommen med din ansökan senast******
Arbetsgivarens referensnummer PRC 81/11
Vi kan erbjuda dig ;
- möjlighet att forska
- flexibel arbetstid, möjlighet att åka buss och fr o m januari 2012 stannar även tågen i Lammhult
- Deltagande i FQ-grupper
- aktiv lokal SFAM med bra fortbildningsmöjligheter
- zontillägg utifrån geografisk indleninmg, vilket innebär cirka******kronor extra i lön
- ST-läkare på plats
- 25 000kronor att använda i någon av möbelrikets affärer!
- möjlighet hyra lägenhet
Märk din ansökan med hälsojobb.se



