Förbered dig rätt inför mässan och arbetsmarknadsdagen
Förbered dig rätt inför mässan och arbetsmarknadsdagen
28.07.2010
Mässor och arbetsmarknadsdagar är bra mötesplatser och arenor för kontaktskapande för dig som är på jakt efter jobb. Den viktigaste delen av mässbesöket äger inte rum på plats, utan i stället före och efteråt. Som i så många andra sammanhang så lönar det sig att ha en målsättning och tydlig strategi när man besöker en mässa eller arbetsmarknadsdag.
* Ett mässbesök består av tre delar: före, under och efter mässan. Alla delar är lika viktiga och förtjänar lika mycket tid och resurser. Förbered dig genom att gå igenom utställarlistan och pricka för de utställare du är intresserad av att komma i kontakt med. Det gäller att planera väl eftersom de flesta mässor inte arrangeras mer än en eller ett par gånger per år.
* Ta gärna med dig dina visitkort till mässan om du har det. Ett annat tips är att ta med en bunte med förtryckta CV:n och spontanansökningar. Kanske finns personalansvarige eller VD:n på plats i just de montrar du är intresserad av? Eftersom de är på mässan för att skaffa sig kontakter så har du ett gyllene tillfälle att få ett par minuter av deras tid.
* Utnyttja tiden väl när du är på mässan. Se till att inte fastna i något längre samtal med någon av utställarna. Det är både för din egen och utställarens skull. En mässa är ett tillfälle då man etablerar nya kontakter, så nöj dig med att introducera dig själv och spara långsnacket till ett uppföljningsmöte.
* Tänk brett och besök inte enbart just arbetsmarknadsdagar eller mässor som är specialdesignade för den som söker jobb. Gå hellre på branschmässor och andra mötesplatser där du inte behöver konkurrera med så många andra jobbsökare om utställarnas tid. En branschmässa är exempelvis ett bra forum för dig som vill få överblick över vilka aktörer som finns i en viss bransch.
* Uppföljningen är den kanske allra viktigaste delen av mässbesöket. Gå igenom det informationsmaterial och de visitkort som du samlat på dig redan dagen efter att du varit på mässan. Då har du kontakterna i färskt minne och det visar att du är alert och på hugget om du följer upp dina nya kontakter direkt efter mässan. Tänk dock på att många utställande företag har mycket att göra direkt efter mässan så ha lite tålamod om de inte besvarar dina mail eller telefonsamtal direkt.






















